spacer

Archive



13th Annual Game Developers Choice Awards


Honoring the Best Games of 2012

 

Lifetime Achievement Winner

Dr. Ray Muzyka and Dr. Greg Zeschuk

The Lifetime Achievement Award recognizes the career and achievements of a developer who has made an indelible impact on the craft of game development and games as a whole.

 

Pioneer Award Winner

Steve Russell

The Pioneer Award (formerly known as the First Penguin Award) celebrates those individuals who developed a breakthrough technology, game concept, or gameplay design at a crucial juncture video game history - paving the way for the myriads who followed them.

 

Ambassador Award Winner

Chris Melissinos

The Ambassador Award honors an individual or individuals who have helped the game industry advance to a better place, either through facilitating a better game community from within, or by reaching outside the industry to be an advocate for video games and help further our art.

 

Audience Award Winner

Dishonored (Arkane Studios)

 

    Game of the Year

    Journey (Thatgamecompany/Sony Computer Entertainment)
    Dishonored (Arkane Studios/Bethesda Softworks)
    The Walking Dead (Telltale Games)
    Mass Effect 3 (BioWare/Electronic Arts)
    XCOM: Enemy Unknown (Firaxis Games/2K Games)

 

    Innovation Award

    Journey (Thatgamecompany/Sony Computer Entertainment)
    Mark of the Ninja (Klei Entertainment/Microsoft Studios)
    FTL: Faster Than Light (Subset Games)
    The Unfinished Swan (Giant Sparrow/Sony Computer Entertainment)
    ZombiU (Ubisoft Montpellier/Ubisoft)

 

    Best Audio

    Journey (Thatgamecompany/Sony Computer Entertainment)
    Hotline Miami (Dennaton Games/Devolver Digital)
    Sound Shapes (Queasy Games/Sony Computer Entertainment)
    Assassin's Creed III (Ubisoft Montreal/Ubisoft)
    Halo 4 (343 Industries/Microsoft Studios)

 

    Best Debut

    Subset Games (FTL: Faster Than Light)
    Humble Hearts (Dust: An Elysian Tail)
    Polytron Corporation (Fez)
    Giant Sparrow (The Unfinished Swan)
    Fireproof Games (The Room )

 

    Best Downloadable Game

    Journey (Thatgamecompany/Sony Computer Entertainment)
    The Walking Dead (Telltale Games)
    Spelunky (Derek Yu/Andy Hull)
    Trials: Evolution (RedLynx/Microsoft Studios)
    Mark Of The Ninja (Klei Entertainment/Microsoft Studios)

 

    Best Game Design

    Journey (Thatgamecompany/Sony Computer Entertainment)
    Dishonored (Arkane Studios/Bethesda Softworks)
    Mark Of The Ninja (Klei Entertainment/Microsoft Studios)
    Spelunky (Derek Yu/Andy Hull)
    XCOM: Enemy Unknown (Firaxis Games/2K Games)

 

    Best Handheld/Mobile Game

    The Room (Fireproof Games)
    Gravity Rush (SCE Japan Studio/Sony Computer Entertainment)
    Hero Academy (Robot Entertainment)
    Sound Shapes (Queasy Games/Sony Computer Entertainment)
    Kid Icarus: Uprising (Sora/Nintendo)

 

    Best Narrative

    The Walking Dead (Telltale Games)
    Spec Ops: The Line (Yager Entertainment/2K Games)
    Mass Effect 3 (BioWare/Electronic Arts)
    Dishonored (Arkane Studios/Bethesda Softworks)
    Virtue's Last Reward (Chunsoft/Aksys Games)

 

    Best Technology

    Far Cry 3 (Ubisoft Montreal/Ubisoft)
    PlanetSide 2 (Sony Online Entertainment)
    Halo 4 (343 Industries/Microsoft Studios)
    Call of Duty: Black Ops II (Treyarch/Activision)
    Assassin's Creed III (Ubisoft Montreal/Ubisoft)

 

    Best Visual Arts

    Journey (Thatgamecompany/Sony Computer Entertainment)
    Borderlands 2 (Gearbox Software/2K Games)
    Far Cry 3 (Ubisoft Montreal/Ubisoft)
    Dishonored (Arkane Studios/Bethesda Softworks)
    Halo 4 (343 Industries/Microsoft Studios)

 

Pictures are available in the Photos page.